Vychází nový román žáků GTM

Lis 11, 2020 | Články

„Chaos in der Zeit“: Ein Prager Weltenschreiber-Roman

Co se stane, když si cestovatel v čase uprostřed Prahy na chvíli odloží svůj stroj času a odběhne si něco zařídit? S vysokou pravděpodobností se objeví pár zvědavých mládežníků, kteří se rozhodnou vyzkoušet, k čemu vlastně tato truhla slouží, čímž odstartují sérii dobrodružství, která románové hrdiny povedou skrz na skrz Prahou i staletími.

Mladý muž, který zdědí stroj času; alchymista, který uprostřed středověké Prahy vyrábí kámen mudrců; mladá žena, před níž se pomalu začíná odkrývat rodinné tajemství, jež mělo být raději skryto. To jsou jen některé z postav románu, který prostřednictvím svých autorů oživuje tradici Pražské německé literatury. Jakkoliv rozdílné mohou jejich životy a osudy být, všechny se navzájem proplétají a spojují v jeden kompaktní celek románu „Chaos in der Zeit“, který pod vedením německého spisovatele a novináře Tilmana Raua vytvořila v rámci projektu „Weltenschreiber“ devítka žáků našeho gymnázia.

Román je výsledkem téměř roční práce, která začala v listopadu 2019 prvními nápady a skončila v říjnu 2020 posledními korekturami. Během tohoto období jsme mohli sledovat, jak se zpočátku nehmatatelná a odvážná myšlenka společného románu postupně přetváří ve skutečnost. Jak se žáci, kteří původně tento nápad spíše odmítali, postupně stále více a více angažují ve vymýšlení společného příběhu, navazování jednotlivých kapitol a propojování příběhů jednotlivých postav, jež každý z autorů vytvořil.

Na konci našeho snažení stojí román, jehož jednotlivé části jsou tak různorodé, jak různorodí jsou jeho autoři, jehož části ovšem do sebe velmi dobře zapadají a vytvářejí stejně tak působivý a kompaktní celek, jak kompaktní skupinu všichni autoři během celého projektu vytvořili. A za to jim všem patří velký dík a velké uznání, protože románu věnovali spoustu času, úsilí a kreativity. Výsledek ovšem ukazuje, jak moc se vynaložené úsilí vyplatí.

Ondřej Špaček

Dvě krátké ukázky:

Die TARDIS machte ein anderes Geräusch, welches sie bei einer Ankunft an einer Destination machte. Cody ging nach draußen, um zu schätzen, wo er sei.

„Ah, Erde, 2030, Prag. Eine sehr schöne Zeit, um ein Prager zu sein“, sagte Cody und schloss hinter sich die Tür ab. „Wenn ich mich nicht irre, dann ist dies der Wallenstein Garten. Ein sehr schöner Garten nach meinem Geschmack“, fügte Cody hinzu und begann, die Schönheit des Gartens zu begutachten.

* * * *

Ich spaziere an die Moldau. Die Lampen scheinen und nur ein paar Leute gehen und ein paar Autos fahren herum. Der Wind weht. Es ist schon richtig Nacht. Ich denke sehr über alles nach, was heute Abend passiert ist. Zuerst Jacqueline und ihre merkwürdige Geschichte, dann die Männer… Ich bin schon an der Moldau. Der Fluss fließt ruhig. Ich lehne mich an die Schranken und schaue in die ruhige schöne Nacht. Nichts macht Sinn.

Weltenschreiber 2020 (Goethe-Institut&Thomas Mann Gymnasium)