Reportáž v čase Covidu

Úno 23, 2021 | Články

Úspěšný německý projekt v kreativním a publicistickém psaní „Weltenschreiber“ s podtitulem „Reportage und Fotografie“ ani na začátku letošního roku nezahálí. Všem účastníkům sice chybí fyzický kontakt, lockdown ztížil mnoho nápadů a práce, ale nikdo své sny a záměry nevzdal a každý z účastníků i nadále pokračuje sebevědomě ve své tvorbě.

Pod vedením německého spisovatele a novináře Tilmana Raua a francouzského fotografa Yvesa Noira se každý z účastníků naplno ponořil do práce na svém tématu a i přes pandemická omezení se snažil posbírat co nejvíce poznatků pro své rozhovory, vyzpovídat subjekty svých reportáží a postupně splňovat svůj nelehký publicistický úkol, doplněný kreativním zpracováním fotografií podtrhujících myšlenku tématu.

Tilman a Yves se s námi setkávají průběžně online. Na každé schůzce si stanovujeme nové cíle pro příště. Byl nám poskytnut souhrn cenných rad a každý z nás stručně odprezentoval svoje nápady, otázky, již hotové rozhovory nebo se zkrátka jen radil, jak pojmout další kroky své práce.

Sama za sebe mohu říci, že nejobtížnějším faktorem pro mou práci je asi shánění fotografií. Tím, že jsme velmi omezeni COVID pandemií, se hodně z nás musí uchýlit do interiérů, což může být složitější z hlediska kompozice. Stejně tak si určitě mnoho z nás přálo vést svá interview kdesi pod altánkem v parku nebo na venkovní zahrádce v restauraci. Místo toho jsme ve většině případů nuceni uchýlit se k online rozhovorům. V jakkoliv netradiční situaci se ale nacházíme, jedno zůstává stejné: naši kreativitu to neomezí. Dokážeme, že naše ideje dokážou být dokonalé, ačkoliv jsme nuceni je realizovat v rámci dnešní krizové situace.

Výsledné reportáže a témata všech účastníků zůstávají sice stále utajena, jelikož si je necháváme jako třešničku na dortu; abychom se v závěru mohli pokochat tím, jaký výtvor z našich reportáží vznikl – čtenářům tohoto článku však mohu přiblížit, že se mohou těšit na reportáže z tisícera rozmanitých společenských oblastí jako je hudba, pečení, parlamentní volby v České republice, sport či dokonce předvánoční nákupy!

Jako důkaz toho, že naši účastníci nelelkovali ani o Vánocích a naopak popustili uzdy své fantazie, přikládám pár fotografií pořízených v prosinci.

Daniela Rudyjová – oktáva

Více o projektu Weltenschreiber můžete najít na: https://www.goethe.de/ins/cz/de/spr/unt/ver/wsp.html