Informace k maturitě

Termíny maturit

Písemné maturity

3. - 5. dubna 2024
Slohové práce z anglického a českého jazyka

Didaktické testy

Květen 2024

Ústní zkoušky

20. - 24. května 2024
studenti v hodině

Ve školním roce 2022/2023 proběhne maturitní zkouška v klasickém formátu – společná a profilová část.

Společná část

Ve společné (státní) části žáci budou maturovat ze dvou předmětů v jedné úrovni obtížnosti (odpovídá základní úrovni podle katalogů požadavků).

Jedná se o povinnou zkoušku z českého jazyka a literatury, druhou povinnou zkoušku žáci volí z nabídky cizí jazyk (Nj, Aj), nebo matematika. Žáci mohou volit až dva nepovinné předměty z nabídky cizích jazyků nebo matematiky.

Zkoušky společné části maturitní zkoušky se konají formou didaktických testů, které se hodnotí pouze slovně „uspěl(a)“ nebo „neuspěl(a)“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti, žáci tedy z těchto zkoušek neobdrží na vysvědčení známku.

Profilová část

Profilová (školní) část maturitní zkoušky se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury, a pokud si student ve společné části maturitní zkoušky zvolil cizí jazyk, ze zkoušky z tohoto cizího jazyka, a z dalších 3 povinných zkoušek dle rozhodnutí ředitelky.

Nahradit lze tedy i profilovou zkoušku navázanou na konání didaktického testu ve společné části, didaktický test ve společné části však žák koná vždy.

Zkoušky PČMZ se konají následujícími formami:

Kombinovaná forma (písemná zkouška a ústní zkouška) se týká zkoušky z cizího jazyka, který si žák zvolil z povinných zkoušek společné části maturitní zkoušky SČMZ ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí maturitní práce s obhajobou před maturitní komisí.

Žák má možnost konat jednu vybranou profilovou zkoušku formou maturitní práce s obhajobou. Kritéria maturitní práce jsou stanovena předpisem ředitelky školy

Tato možnost se netýká PČMZ u cizího jazyka, který si žák zvolil v rámci SČMZ. Při podání přihlášky k maturitní zkoušce žák odevzdá také interní dokument s volbou formy PČMZ.

Aby žák uspěl u maturity, musí úspěšně složit povinné zkoušky z profilové a společné části. K maturitní zkoušce budou připuštěni všichni žáci posledního ročníku, kteří prospěli v 1. pololetí školního roku 2023/24.

Termín pro odevzdání přihlášky pro jarní zkušební období: 1. prosince 2023.

Písemná část maturitní zkoušky je součástí profilové části maturitní zkoušky a bude hodnocena komisí ustanovenou vedením školy.

Uskuteční se v termínu: 3.- 5. dubna 2024.

Konkrétní termíny jednotlivých zkoušek (tzv. jednotné zkušební schéma) určí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Ústní část maturitní zkoušky se uskuteční v termínech: 20. – 24. května 2024.

Profilová maturita z českého jazyka a literatury

V níže přiloženém souboru je školní seznam knih, z nějž studenti mohou vybírat knihy pro zařazení do svého seznamu. Zároveň jsou v seznamu uvedena pravidla pro sestavování seznamu přečtené literatury. Více informací na oficiálních stránkách maturitní zkoušky maturita.cermat.cz

Maturitní okruhy profilové části

konané formou ústní zkoušky před maturitní komisí