Lednové hovory o historii

Led 31, 2016 | Články

V rámci našich pravidelných setkávání nad zajímavými historickými tématy jsme se tentokrát potkali s osobou vskutku kontroverzní, s italským diktátorem Mussolinim. Pan doktor Helan provedl pozorné publikum celým životem nechvalně známého Itala, tudíž jsme mohli se zatajeným dechem sledovat jeho životní názorové veletoče.

Zaměřil se i na jeho vztah k Čechám, připomněl jak jeho práci o Janu Husovi, podporu legií a vzniku první republiky, stejně jako to, že jde o nositele vysokých československých vyznamenání. Všichni víme, že Mussoliniho podpis je i na Mnichovské smlouvě, tedy stál jak u vzniku první republiky, tak u jejího zániku.

Zamysleli jsme se i nad jeho uměleckými sklony a logicky celá přednáška končí jeho fašistickým epilogem. Důležité pro naše posluchače bylo precizní vysvětlení rozdílů mezi fašismem a nacismem, což ve veřejném podvědomí většinou splývá.

Publikum našich Hovorů se rozrůstá, směle můžeme říci, že už jde všemi věkovými kategoriemi. Zvyšující se návštěvnost nás těší ale i zavazuje, ovšem i naše další téma je více než zajímavé. Pozvání přijal pan profesor Petr Čornej, který nám přiblíží život Karla IV. Současně se tak i zapojíme do letošních oslav výročí 700 let od narození Otce vlasti. Další Hovory, na které Vás tímto srdečně zveme, budou 24. Února.

12565488_511942902299550_8323498516042981101_n.jpg