JUDr. Josef Baxa na GTM

Říj 29, 2019 | Články

V pondělí 21.10 jsme na našem gymnázium přivítali JUDr. Josefa Baxu, který v minulosti zastával roli předsedy Nejvyššího správního soudu České republiky.

Pan Baxa nejdříve začal mluvit o právních normách a předpisech České republiky. Později se ovšem rozmluvil i o funkci Nejvyššího správního soudu a i o své minulosti jako trestního soudce. Dále nám vyprávěl i o povolání soudce a o tom, jak má takový „ideální“ soudce vypadat.

Posléze nám pan Baxa vyprávěl o tom, jak byly v roce 2017 napadeny volby do poslanecké sněmovny a jak museli všichni přepočítávat hlasy voličů. Posléze se také dostalo i na kauzu s panem prezidentem Milošem Zemanem, který na pana Baxu v minulosti činil nátlak, aby určité kauzy soudil právě on.

Po této velmi zajímavé přednášce nastal čas pro dotazy studentů. Pan Baxa studentům našeho gymnázia odpovídal na všechny dotazy upřímně a otevřeně. Nakonec jsme se od dotazů jako „jak vypadá život soudce“ dostali i k závažnějším dotazům jako je politická situace na Slovensku či v Polsku.

Celou diskuzi hodnotím jako velmi poutavou a zajímavou a doufám, že naše gymnázium bude i nadále zvát tyto velmi zajímavé osobnosti naší společnosti.