Hovory o historii na GTM II

Bře 24, 2015 | Články

Události v Babicích jsou nám zase jasnější. Pravidelné Hovory o historii nám otevřely nové obzory. Žádný zemanovský Vrah se skrývá v polích, drama úplně jiného charakteru. Přednášející pan Kolouch nás vtáhl do děje přímo detektivního, v podstatě dodnes zahaleného určitým tajemstvím a záhadami.

Pater Jan Bula, který se stal obětí vykonstruovaného procesu v pouhých 32 letech, si prožil své. A nebyl samozřejmě sám. Mimochodem, byl to velký fešák, jak dokumentovaly zajímavé snímky, které nám pan Kolouch promítal. Ovšem po zásahu vyšetřovatelů STB to byl úplně jiný člověk. Zničený, zlomený, zdeptaný. Až hrůza jednoho jímá, co všechno se tehdy dělo a jak snadno na dobu nrdávnou zapomínáme. Jana Bulu oběsili. Ani přímluvy jeho maminky u Gottwalda nepomohly.
Měly jsme radost, že se sešli posluchači v poměrně velkém množství, téma bylo tak strhující, že jsme diskutovali takřka tři hodiny. Tyto Hovory se mimořádně vyvedly, ač jejich téma bylo mimořádně tragické. Snad příště najdeme v historii i něco veselého.