Divadelní představení Klára 3847

Led 28, 2016 | Články

V pondělí jsme měli možnost zhlédnout divadelní představení : Klára 3847 – Příliš mnoho hvězd. Dopředu jsme již podle názvu tušili, že to bude představení o období holokaustu během druhé světové války, ale netušili jsme, že se bude jednat o hru, která pojednává o skutečné osobě – tedy Kláře Brodyové – a jejím nikterak neupraveném osudu v koncentračním táboře Osvětim.

Ihned na začátku jsme se dozvěděli, že dané představení sepsala paní Brodyová až 40 let po návratu z koncentračního tábora a v Čechách se dostalo k publiku hlavně díky její vnučce Lence Lavičkové, která zároveň ztvárňuje i hlavní roli. Svými zážitky zaujala paní Brodyová i známého režiséra Stevena Spielberga, který několik námětů z jejího života zpracoval i ve svém filmu – Schindlerův seznam.

Klára byla v roce 1942 odvezena do Osvětimi a z patnáctičlenné rodiny přežila díky souhře neuvěřitelných náhod a štětí až do konce války, avšak jako jediná. V táboře prošla selekcí, mučením, týráním, prodělala Tyfus, který přežila hlavně díky pomoci svých kamarádek, a dokonce i pochodem smrti. Vše přežila a na zpáteční cestě domů na Slovensko potkává svého budoucího manžela.

Doufám, že nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že představení bylo opravdu výborné a poučné. Ač hra nezpracovávala nové téma, herci dokázali vtáhnout diváka do děje a neustále překvapovat nečekanými zvraty.

Divadelní hru ‘’Klára 3847 – Příliš mnoho hvězd’’ bych doporučila všem, kteří chtějí investovat čas a peníze do představení, které nejenže zabaví, ale zároveň i vzdělá.

klára 2.png