Moje první beseda

Kvě 28, 2018 | Články

Ve středu 23. 5. měla proběhnout ve škole schůzka se Zdenou Mašínovou. Ovšem paní Zdena nepřijela, upadla a kvůli zranění byla v nemocnici. Beseda se přesto nezrušila. Místo paní Mašínové totiž přijel pan Jiří Cihlář, aby nám o tomto rodu něco pověděl.

Nejdříve nám pan Cihlář ukazoval fotografie a říkal k nim zajímavé informace. Pak jsme se přes skype spojili s panem Josefem Mašínem do Ameriky. Ptali jme se ho na jeho život a na to, co si myslí odnešní politické situaci jak České republiky, tak Spojených států amerických. Říkal nám, jak se mu povedlo odejít a jak se mu žije v USA. Proč se nechce vrátit zpět do České republiky. Tento rozhovor se ovšem hodně prodloužil. Potom pan Cihlář zavolal paní Zdeně Mašínové. Ta nám zase řekla, že když její bratři odjeli, tak ji zatkli a když ji pustili, mohla dělat jen pomocné práce. Nebo jak v roce 1968 měla schůzku s bratrem v Dánsku a musela se rozhodnout, jestli odjede do Spojených států amerických, nebo se vrátí zpět domů. Nakonec se rozhodla vrátit. Měla zde ještě svoji babičku, která se o ni starala, když bratři odešli a maminka zemřela v komunistickém vězení.

Dozvěděl jsem se zajímavé informace o rodině Mašínů a okolnosti jejich života za minulého režimu a odchodu do Spojených států amerických.

Zvu vás na další Hovory o historii, které se uskuteční v září.

TEXT STUDENTA BEZ KOREKTURY.