Den v Evropském parlamentu

Lis 21, 2018 | Články

V úterý 21.listopadu jsme měli možnost strávit jeden den v Evropském parlamentu.
Stalo se tak na pozvání europoslance Jaromíra Štětiny, který byl na našem gymnáziu v pátek 16.listopadu, aby se studenty hovořil o válce v Čečensku, kde byl jako válečný novinář, o současné hybridní válce, o vztazích Ruska a Ukrajiny.

Dejme ale slovo jim, aby vám sdělili své bezprostřední dojmy:

 

Šimon Jůza – kvinta A:

Návštěvu Bruselu hodnotím vcelku pozitivně díky skvělé organizace a zvládnutému programu (a tímto děkuji panu poslanci Štětinovi, paní učitelce Šédové i Bočanové a všem, kteří nás provedli po Evropském parlamentu). Jsem rád, že jsem viděl naživo, jak takové konference a jednání probíhá a až na pár nedostatků (jako např. v podobě jídla) si na nic nemůžu stěžovat. Cestu jsem si velice užil a považuji ji jako hodnotou zkušenost a lekci, kterou použiji i v budoucnu. 

Viktorie Fischerová – kvinta A:

Včerejší výlet do Bruselu byl pro mne velmi přínosný. Navštěva EP, konference i všechna zasedání, kterých jsme se zúčastnili, byly velmi zajímavé. Moc mi chutnalo i jídlo a líbily se mi prostory. Mrzelo mě, že jsme kvůli časovému presu nestihli sebemenší prohlídku města, ale výlet celkově považuji za skvěle strávený den.

 Veronika Skalová – sexta:

za mě – jsem moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit včerejšího výletu, protože vidět, kde se rozhoduje o důležitých věcech na vlastní oči, se nedá srovnat s televizí. Taky mě těší, že se i v EP začíná řešit téma Babiš a že jsme u toho mohli být. Tím pádem bych Vám na závěr chtěla velmi poděkovat! 

Adéla Bradáčová – kvinta B:

Návštěva Evropského parlamentu v Bruselu mi přinesla fantastický zážitek. Jsem moc ráda, že jsem dostala možnost zúčastnit se konferencí a jednání, které mě přiměly o politice jinak smýšlet. Děkuji moc vám i panu Štětinovi za tuto skvělou příležitost vidět diskutující a rozhodující evropské poslance naživo, což se jen tak nikomu nepoštěstí.

Štěpán Křístek – kvinta B:

Jsem rád, že jsem se této návštěvy Evropského parlamentu mohl zúčastnit. Bylo to velmi poučující a měl jsem šanci sledovat jak konferenci o Andreji Babišovi, tak i různé výbory, například o obraně či právech. Rozhodně děkuji panu Štětinovi a jeho týmu, že nám takovouto exkurzi zprostředkoval a ukázal nám, jak vše funguje. Děkuji.

Johana Bartušková – kvinta B:

Naše návštěva Evropského parlamentu byla naprosto perfektní. Díky této návštěvě jsme se mohli podívat někam, kam se to jen tak někomu nepodaří a nepoštěstí. To, že jsme mohli vidět, jak probíhají jednání a konference, mi mnoho přineslo, protože jsme se dozvěděli, jak vlastně funguje největší parlament světa. Proto moc děkuji vám a panu Štětinovi za tento skvělý výlet a zážitek, který je doopravdy nezapomenutelný.

Eva Daniela Rudyová – sexta:

Výlet do Evropského parlamentu v Bruselu, který vznikl díky ochotě pana europoslance Štětiny a díky iniciativě paní učitelky Šédové a paní učitelky Bočanové, pro mne byl obrovským a nezapomenutelným zážitkem. Bylo až neuvěřitelné, že se nám dostalo takové cti vidět prostory Europarlamentu, zúčastnit se mnoha konferencí a zasedání, setkat se s některými význačnými osobnostmi evropské politické scény a rovněž nasát vůni tak krásného města jako je Brusel. Tato návštěva mě nejenom že uchvátila, ale také mi částečně pomohla v tom utvrdit se, jakým směrem bych se možná v budoucnu chtěla vydat. Jsem za zprostředkování takového zážitku velice vděčná a ještě jednou bych chtěla poděkovat panu Štětinovi a všem, kteří byli ochotni do nás investovat čas a zorganizovat tuto návštěvu.

46494566_1098223430338158_2776108813927841792_n.jpg

Marek Nerad – sexta:

Osobně jsem za šanci, kterou jsem měl, velmi rád. Bylo přínosem vidět místa, kde se rozhoduje o chodu EU. Jsem potěšen, že se o AB začíná mluvit i o hrozbě s tím související. Postřehy odborníků mi dodaly nový náhled na věc. Sečteno podtrženo výlet se vyplatil a obohatil mé vědomí. Děkuji vám i panu Štětinovi za umožnění této akce.

Kristian Thiel – sexta:

Mně se to osobně moc líbilo. Je to rozhodně obrovitánské zkušenost. Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit a určitě bych měl zájem o nějaký delší pobyt “praktikum” , jako pomocný asistent na ty čtyři dny. Pokud se to tedy uskuteční.

Rád bych ještě dodal, že program a celková organizace byla perfektně zvládnutá! Zde musím velmi pochválit obě naše učitelky.

Michaela Šédová:

Ráda jsem strávila den v EP se skvělými studenty našeho gymnázia a s kolegyní Terezou Bočanovou. Nepovažuji to za ztrátu času a peněz, protože si nyní dovedu lépe představit to, o čem učím v hodinách OSZ. Být osobně přítomna konferenci o svobodě slova v naší zemi, nahlédnout do práce výborů, vidět slavnostní zasedání k 70.výročí Deklarace lidských práv, na vlastní uši slyšet projev Antonia Tajaniho, to je jen malý výčet toho, co bylo pro nás připraveno. Myslím, že mám o čem přemýšlet, podnětů a impulsů bylo mnoho.

Tereza Bočanová:

Jsem moc ráda, že jsem strhla do tohoto šíleného nápadu svou kolegyni Míšu Šédovou, s kterou v letošním školním roce úzce spolupracujeme na poli mezipředmětových vztahů v předmětech zeměpis a OSZ. Navštívit takovouto instituci byl pro mě neuvěřitelný zážitek. Velké díky patří nejen našemu vedení, nejen našim rodičům – kteří nás podpořili a studenty na jednodenní výlet do Bruselu pustili, ale hlavní dík patří celému týmu okolo pana poslance Štětiny. Doufejme, že praktikum, které jsme měli možnost diskutovat by mohlo být v příštím roce a dalších letech uskutečněno. Bylo úžasné se podívat na menší jednání ve výborech, na velkou konferenci v největším sále bruselského parlamentu a na konferenci o velmi kontroverním tématu, které sužuje posledních pár let a velmi intenzivně posledních pár týdnů naší republiku. Je příjemné vidět práci našich poslanců. Chtěla bych studenty pochválit za vzornou reprezentaci školy, za zvídavé otázky, které se nebáli klást a za to, že to celkově zvládli s úsměvem na rtech. Budu moc ráda za jakoukoli další příležitost např v podobě plánovaného praktika v parlamentu.

Více fotografií najdete ve fotogalerii.

46479361_1098223323671502_6980493471538741248_n.jpg