Jugend schreibt 2018

SaechsStaatskanzlei_02_02_02_SK1x.jpgMann.jpg

Gymnázium Thomase Manna tentokrát s  Kontaktní kanceláří Svobodného státu Sasko již potřetí vyhlásilo soutěž v kreativním psaní v německém jazyce - Jugend schreibt 2018.

Letošní ročník soutěže byl úspěšně ukončen. Nejlepší práce majdete vpravo v nabídce.

Letos se soutěže zúčastnilo velké množství talentovaných žáků a studentů a bylo velmi těžké vybrat nejlepší práce.

Už teď se těšíme na další ročník.

Soutěž realizuje naše škola za finanční podpory odboru školství Magistrátu Hlavního města Prahy.

Soutěž je otevřená všem žákům druhého stupně ZŠ a studentům středních škol, kteří se učí německý jazyk nebo je němčina jejich mateřským jazykem.

K zapojení zveme také všechny učitele německého jazyka a budeme rádi, pokud rozšíří tuto informaci mezi své studenty a povzbudí mladé lidi k vytvoření textů.

Téma soutěže:

Unsere alte Dame (Tschechische Republik) wird 100 Jahre alt. Wie war es, als sie jung war?

Soutěžní kategorie:

1. 2. stupeň základní školy (němčina jako cizí jazyk)
  2. 2. stupeň základní školy (rodilí mluvčí)
  3. Střední škola (němčina jako cizí jazyk)
  4. Střední škola (rodilí mluvčí)

Rozsah textu: 1 normostrana - tj. 1800 znaků ve formátu MS Word

Průběh soutěže a důležité termíny:

- texty posouzuje nezávislá porota

- vybraní nejlepší autoři jsou pozváni na slavnostní vyhlášení

Vítězové se samozřejmě mohou těšit na zajímavé ceny - tablety a čtečky....

Účastí v soutěži a zasláním textů souhlasí autoři s jejich případným publikováním a využitím pro publicitu projektu.

Jugend schreibt- celostátní soutěž v kreativním psaní v německém jazyce

Díky projektu Jugend schreibt, který vznikl v roce 2009 na půdě gymnázia Thomase Manna, ožívá v textech studentů základních a středních škol nejen německý jazyk, ale také německy psaná próza a poezie. Soutěž v kreativním psaní se snaží o zapojení škol napříč Českou republikou. Ve spolupráci s Goethe-Institutem a německým velvyslanectvím vznikla celá řada vynikajících textů na pestrou škálu témat z per talentovaných studentů. Nejlepší texty se archivují do školní ročenky s cílem zachovat ty nejzajímavější příspěvky z předešlých let soutěže.

Bez studentů a spolupráce škol by projekt nemohl přežít. Díky angažovanosti učitelů a žáků se v roce 2013/2014 podařilo zrealizovat již čtvrté kolo Jugend schreibt, které vyvrcholilo slavnostním předáváním cen na Goethe-Institutu za přítomnosti důležitých německých organizací. Vítězové si pokaždé odnesou nejen diplomy a ceny, ale také nezapomenutelné zážitky. Nápaditost, originalita a hravost jsou hlavními atributy dětských textů. S přibývajícím věkem pak překvapuje myšlenková hloubka a neotřelé analytické vidění našeho současného světa.

Doufáme, že všichni přátelé německého jazyka z řad studentů a pedagogů podpoří náš projekt svou účastí a vzniknou další kreativní a jedinečné texty. Vstoupit do soutěže může každý student v průběhu školního roku až do konce října. Poté jednotlivé poroty začínají s vyhodnocováním prací a vítězové budou vyhlášeni na začátku prosince. Texty rodilých a nerodilých mluvčí jsou hodnoceny odděleně, aby byla zaručena maximální míra objektivity.

Gymnázium Thomase Manna vyzývá všechny žáky a studenty v České republice, aby neváhali a ukázali světu svůj talent, jelikož soutěž v kreativním psaní jim poskytne jedinečný prostor pro seberealizaci. Každý rok se těšíme na texty, které překvapí nejen obsahem, ale i formou a ukáží krásu německého jazyka.