Zkoušky DSD I a DSD II

img.obrazky.cz.jpg

GTM připravuje všechny žáky na složení zkoušky DSD I a DSD II (Deutsches Sprachdiplom) z německého jazyka.

Deutsches Sprachdiplom je mezinárodně uznávaná zkouška z německého jazyka připravená stálou Konferencí ministrů školství spolkových zemí SRN. Je uznávaná na nejvyšší úrovni v evropském referenčním rámci. Získání DSD II – diplomu prokazuje výborné znalosti německého jazyka, literatury a reálií a rozvoj interkulturní kompetence.

Úspěšné složení této zkoušky osvobozuje zahraniční uchazeče o studium v Německu od vstupních zkoušek z oboru Němčina jako cizí jazyk na tamějších vysokých školách. Některé vysoké školy v ČR udělují za složení DSD zvláštní body při přijímacích zkouškách nebo osvobozují od některých povinností v rámci vnitřního vzdělávacího programu pro NJ.

Zkoušku DSD I žáci skládají v kvartě. Osvědčuje znalosti a dovednosti v němčině na úrovni A2/B1 podle Evropského referenčního rámce.

Zkoušku DSD II žáci skládají v oktávě. Osvědčuje znalosti a dovednosti na úrovni B2/C1 podle ERR. Držitelé diplomy DSD II jsou přijímáni ke studiu v Německu a Rakousku za stejných podmínek jako uchazeči s německou maturitou.

DSD II se skládá ze dvou částí. Písemnou část studenti absolvují na začátku prosince. Musí v ní prokázat schopnost porozumět psanému i mluvenému slovu na odpovídající úrovni a schopnost písemně zareagovat na motivační text, graf, statistiku a podobně. Práce všech studentů se následně posílají do Německa, kde se opravují a hodnotí. Ústní část zkoušky probíhá v lednovém termínu a na studenty čekají tyto úkoly: na základě drobných textových impulsů musí během 20minutové přípravy zpracovat a během zkoušky stručně prezentovat zadanou neznámou problematiku. Dále si již předem připravují libovolné téma, které se jakýmkoli způsobem vztahuje ať už k Německu nebo k jiné německy mluvící zemi. Zvolené téma v rámci zkoušení před komisí libovolnou formou prezentují a zároveň prokazují svou schopnost reagovat a dorozumět se v německém jazyce na požadované úrovni. Ještě před oběma částmi hlavní zkoušky se někteří studenti z nižších ročníků, kteří si chtějí zkusit tuto zkoušku "nanečisto", podrobí tzv. pilotní zkoušce, v níž jsou - ještě ne naostro - konfrontováni s průběhem, náročnými požadavky a úkoly zmíněné zkoušky.

Kvarta 2016/2017 - všichni žáci složili zkoušku DSD I na úrovni B1, pouze jeden žák neuspěl a tři žáci složili zkoušku na úrovni A2

Oktáva 2016/2017 - všichni studenti složili zkoušku DSD II, čtrnáct studentů na úrovni C1 a dva studenti složili zkoušku na úrovni B2

Kvarta 2015/16 - všichni žáci složili zkoušku DSD I na úrovni B1, pouze dvě výjimky na úrovni A2

Oktáva 2015/16 - všichni studenti, až na jednu výjimku složili zkoušku DSD II, dvanáct studentů na úrovni C1, dva studenti na úrovni B2