Obě zástupkyně GTM v semifinále Jugend debattiert international

V pátek 17. dubna v prostorech Goethe-Institutu v Praze pokračoval dalším kolem již 11. ročník debatní soutěže v německém jazyce Jugend debattiert international. Do této celostátní kvalifikace z předchozího kola postoupily dvě studentky GTM – Dominika Špaňhelová a Gabriela Klemová.

V první části dne účastníci debatovali o otázce Měla by být v České republice po dokončení studia pro všechny (ženy i muže) zavedena tříměsíční vojenská či civilní služba?

Při této části jsem byla přihlížející debatní skupiny, ve které Gabriela Klemová úspěšně zastávala pozici obhájce tohoto návrhu, neboli Pro 2. Ačkoliv proti návrhu debatující dvojice byla dobře sehraná a pevně zastávala svůj názor, Gabriela pokládala silné argumenty, a v průběhu celé debaty si vedla velmi dobře.

V druhé části dne byla všem debatujícím položena otázka Měla by být na všech gymnáziích v České republice v 11. ročníku v rámci výuky zavedena dvoutýdenní praxe ve firmách?

V této části jsem sledovala skvělý výkon Dominiky Špaňhelové. Ta zastávala pozici Pro 1, byla tedy nejen obhájcem tohoto návrhu, ale také jeho předkladatelem a jejím úkolem tedy bylo celou debatu uvést. Debata byla velmi plynulá a vyrovnaná, obě strany stály za svými názory a podporovaly je velmi silnými argumenty.

Závěrem je mi velkým potěšením říci, že Dominika Špaňhelová i Gabriela Klemová úspěšně postupují do dalšího, již semifinálového, kola, tedy mezi osm nejlepších mladých debatantů České republiky.

Oběma našim žákyním blahopřejeme a přejeme jim hodně štěstí v semifinálovém kole, které se uskuteční 13. května opět v Goethe-Institutu v Praze!

Landesquali Dominika.jpgLandesquali Gábi.jpg

více fotografií zde