Akademie slova na GTM

Snažíme se přivést studenty k literatuře všemi možnými cestami i cestičkami, ukázat jim mnohé odbočky a zákoutí, napovědět, že existují i jiné úhly pohledu než jen ty ryze školní. Nebo ten mediální, jako že se nečte a basta.

Není tomu tak!

I proto vznikla Akademie slova, která na naší škole proběhla v pátek odpoledne. A přestože se za ní skrývá mnoho měsíců usilovných příprav, rády bychom z ní udělaly tradici a v nastoleném trendu pokračovaly. Pro první ročník se nám podařilo získat několik vskutku silných osobností, které se slovem, knihou a literaturou umí pracovat jako nikdo jiný. Tito umělci přišli ve svém volném čase, dokonale připraveni a ochotni obětovat našim studentům svoje volno, zasvětit je do svého umění, nastínit jim nové možnosti. Ti studenti a žáci, kteří přišli a aktivně se účastnili, jistě mohou potvrdit. Trochu problém byl s těmi, co k podobným aktivitám přistupují s prvotním výkřikem:

„Je to povinné?“ „Já v pátek nemůžu.“ „Proč to není místo školy, ale odpoledne…?“

Něco mohu vysvětlit, něco za vysvětlování nestojí. Je to nadstavba, tedy proto místo školy. Je to ojedinělá akce, proto v pátek odpoledne, kdy prostě měli ti lidé čas. A už od začátku září byli naši studenti požádáni, aby si na toto odpoledne čas zarezervovali. Proto je pak poněkud nedůstojné, když přijdou jen pod nátlakem, nebo je rodiče omluví s tím, že naléhavě musí odjet mimo Prahu, abychom posléze zjistili, že jen prostě nechtěli jít či šli v pátek do kina. Nu, to je každého věc, to nechci nijak hodnotit, jen to prostě konstatuji.

Hodnotit naopak chci naše workshopy, které naplno jely od dvanácti hodin do půl šesté. Pod vedením: Alfréda Strejčka, Lady Jelínkové, Mileny Steinmasslové, Kateřiny Pindejové, Petry Hobzové, Michala Musila a vlastně i oktávy, která se chystala číst prvňáčkům, protože celé Česko čte dětem. Nakonec četli sekundě, která si to ale náležitě vychutnala.

akademie-slova_26.jpg

Mimo tyto dílny byla zde i ojedinělá příležitost vyslechnout si úryvky Cyrana z Bergeraku, které dětem přišel zarecitovat Vladimír Brabec. A že recitoval skvěle, nemusím nijak zdůrazňovat.

akademie-slova_9.jpg

Takže co se naše děti v pátek naučily: vyzkoušely si rétoriku, naučily se Vodníka. Načetly audioknihu a zkusily dabovat. Hrály divadlo a pracovaly s emocemi, což je v dnešní uspěchané době obzvlášť potřeba. Mezipředmětově zde zafungovalo propojení s ICT technikou, kterou dokonale zvládli kluci ze septimy, (Jakub Dolejš a Dan Kraus) čím nám nejen moc pomohli, ale umožnili (spolu s naším obětavým ICT Martinem Gondekem) dokonale funkční dílnu zaměřenou na dabing. Mnozí studenti si zkusili i žurnalistiku, napsat text a natrénovat reportáž. Další už nyní znají Cyrana z Bergeraku.

akademie-slova_20.jpgakademie-slova_6.jpgakademie-slova_12.jpg

Večerní prezentace nakonec neproběhla, protože všichni už prostě spěchali na ten víkend. Tak snad jindy. I tak to bylo velmi úspěšné a prací naplněné odpoledne, které v nás bude ještě dlouho doznívat.

Více fotografií najdete ve fotogalerii.