Exkurze: Jaderný reaktor

Ve čtvrtek 12. 11. jsme měli možnost navštívit jaderný reaktor ČVUT. Oblékli jsme si zářivě žluté pláště a žasli nad technologiemi budoucnosti…

Protože všem oktavánům i septimánům bylo již šestnáct let, mohli jsme se konečně vypravit na dlouho slibovanou exkurzi do jaderného reaktoru v budově Matematicko- fyzikální fakulty v Holešovičkách. Pečlivě jsme byli panem průvodcem poučeni o bezpečnosti (nejíst, nepít, netelefonovat, nic nezapalovat) a oblékli jsme si kanárkově žluté pláště a modré návleky na boty. V samotném reaktoru jsme byli ohromeni velikostí dvou nádrží, respektive bazénů, ve kterých se na rozdíl od nerezových regulačních tyčí vykoupat nemůžeme. Po pečlivém a odborném výkladu ohledně provozu reaktoru jsme se přesunuli do tzv. velína, kde sedí u několika obrazovek operátor, který celý systém řídí a reguluje. Nejzajímavější pro nás byla obrazovka s bezpečnostními kamerami, kde jsme sledovali ostatní spolužáky v jiných částech reaktoru. I když reaktor nevyrábí elektřinu a nevzniká zde téměř žádný nebezpečný radioaktivní odpad, musel se každý na závěr prohlídky změřit na speciálním detektoru, zdali není ozářen. Naštěstí byli všichni „not contaminated“ (nekontaminovaní). Přestože nás reaktor neozářil, určitě nás alespoň oslnil.

Více totografií ve fotogalerii.

exkurze-jaderny-reaktor_7.jpg